Strefa prysznica. Jak ją zaaranżować, żeby spełniała potrzeby wszystkich domowników?

Strefa prysznica to serce każdej łazienki. Przede wszystkim pełni funkcję przestrzeni relaksacyjnej, gdzie codzienna kąpiel staje się odprężającym rytuałem. Odpowiednio zaaranżowane otoczenie sprzyja spokojnej atmosferze i komfortowi użytkowania, a dodatkowo wpływa na ogólny wygląd pomieszczenia, nadając mu wyjątkowy charakter. Dowiedz się, jak odpowiednio zaprojektować strefę prysznica, aby korzystanie z łazienki stało się nie tylko koniecznością, ale też przyjemnością.

Kabina prysznicowa - jaką wybrać?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, jaką jest wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej. Przy jej kupnie należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak dostępna przestrzeń, estetyka i funkcjonalność, żeby jak najlepiej dopasować ją do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego domownika. Kabina powinna być dostosowana rozmiarem i kształtem do układu oraz powierzchni całego pomieszczenia, tak żeby nie zdominowała reszty aranżacji. Wejście i wyjście spod prysznica po relaksacyjnej kąpieli powinno być przede wszystkim komfortowe i wygodne. Jeżeli więc chcemy zapewnić sobie pełną swobodę przy korzystaniu z prysznica, a jednocześnie uniknąć problemu z jego otwieraniem, idealnym rozwiązaniem będzie kabina typu walk-in. Znacznie ułatwia ona dostęp, co może być istotne dla osób starszych, czy osób z niepełnosprawnościami. Warto dodać, że prysznice typu walk-in stanowią również ogromne ułatwienie dla rodzin z małymi dziećmi. Wystarczy bowiem wstawić do kabiny krzesełko, aby korzystanie z prysznica stało się dla naszego czyściocha przyjemnym doświadczeniem. Brodziki prysznicowe dają niezwykle szerokie możliwości aranżacyjne. Takie są na przykład ultrapłaskie modele marki Geberit, które mają możliwość zlicowania z podłogą. To najlepsze rozwiązanie, jeżeli zależy nam na maksymalnej higienie i komforcie. Możemy wybierać spośród gamy produktów: Geberit Sestra, wyposażony w antypoślizgową powierzchnię, wykony z solidnej żywicy kamiennej i dostępny w trzech nowoczesnych kolorach (białym, szarym i grafitowym); Geberit Olona, wykonany również z żywicy kamiennej o wysokiej jakości i trwałości, dostępny wyłącznie w kolorze białym lub Geberit Nemea, wykonany z akrylu, który zapewnia idealnie gładką i ciepłą powierzchnię, wytrzymałą i łatwą w utrzymaniu czystości.

Dobrym rozwiązaniem są również panele do natrysków bezbrodzikowych Geberit Setaplano, wykonane z kompozytowego materiału mineralnego, zapewniającego mu wyjątkową odporność i wytrzymałość. Według normy panel dopuszczony również dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózku, co pozawala na stworzenie łazienki całkowicie bez barier.

Odpływ - liniowy czy ścienny?

Alternatywą dla tradycyjnych brodzików są odpływy liniowe. To zyskujące coraz większą popularność rozwiązanie doskonale sprawdza się w nowoczesnych łazienkach, w pełni wtapiając się w aranżację. Przykładem na to jest odpływ liniowy Geberit CleanLine, będący wzorcowym połączeniem współczesnego, minimalistycznego designu z funkcjonalnością. CleanLine nie posiada ukrytych miejsc i zakamarków, dlatego nie gromadzi się w nim brud i bakterie. Jest też dostępny jest w różnych długościach, co pozwala na dopasowanie go do każdej łazienki.

Do godnych polecenia rozwiązań należą także odpływy ścienne, które są niezwykle dyskretne, a jednocześnie przełamują konwencjonalne przekonanie o tym, że odpływ powinien znajdować się w podłodze. Zastosowanie w łazience odpływu ściennego Geberit zapewni jednolity wygląd podłogi i zniweluje konieczność ingerencji w posadzkę. Istnieje też możliwość personalizacji tego typu odpływu, dzięki specjalnej ramce, którą możemy uzupełnić własnym materiałem. W ten sposób dopasujemy go do każdego wnętrza, nadając mu elegancki i unikatowy charakter.

Jak zorganizować swoje rzeczy?

Dla pełnej funkcjonalności i zachowania estetycznego ładu ważne jest także zadbanie o detale. Wiadomym jest, że podczas brania prysznica zazwyczaj każdy chce mieć pod ręką swój ulubiony szampon i mydło, dlatego częstą zajmują one miejsce na posadzce brodzika. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Plastikowe opakowania na podłodze nie tylko źle wyglądają, ale mogą utrudniać codzienną kąpiel i przeszkadzać w relaksie. Dobrym pomysłem na zachowanie ładu i porządku w strefie prysznica będą zintegrowane schowki niszowe Geberit ONE, które efektywnie wykorzystują dostępną przestrzeń, bez konieczności instalowania dodatkowych szafek i półek. Po produkty do higieny można sięgnąć w dowolnym momencie, bez konieczności schylania się, czy opuszczania kabiny.

Odważne kolory i materiały atutem całego wnętrza

Dopełnieniem aranżacji funkcjonalnej strefy prysznica będzie podkreślenie jej za pomocą płytek, tapety bądź mozaiki. To ostatnio bardzo popularny, a przy okazji świetny sposób na stworzenie unikalnej przestrzeni. Mozaika doskonale sprawdzi się na jednej ze ścian, jako akcent podkreślający tę strefę użytkową. Zastosowanie płytek o ciekawych kolorach i wykończeniu sprawi zaś, że pomieszczenie nabierze niepowtarzalnego charakteru, a miejsce kąpieli zostanie odpowiednio wyeksponowane. Warto zastosować w łazience różne materiały i faktury. Śmiało można pokusić się o połączenie chłodnych i eleganckich kamieni z ciepłym, przywodzącym na myśl fińskie sauny drewnem. Odważnym, ale i bardzo efektownym patentem jest też pomalowanie sufitu na kontrastujący z resztą domowego SPA kolor.

www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).